Nesin Matematik Köyü’nde Matematik Oyunları Atölyeleri

Pentalitha matematik oyunları, çocukların matematiksel kavramlarla tanışmalarını ve bu kavramlar arasındaki ilişkileri keşfetmelerini sağlamak için akademisyenlerce tasarlanmış gerçek oyunlardır. Oyunların kendi dinamiği, çocukların matematiksel kavramlara ihtiyaç duymalarını ve bunları somutlaşmış biçimde tanımalarını sağlar. Çocukların bazı oyunlarda hareket etmeleri, bazı oyunlarda somut nesneleri kullanmaları, bazı oyunlarda uzun cümleler kurarak kendilerini ifade etmeleri gerekir. Böylece oyunlar farklı öğrenme biçimleriyle çocukların soyutlama ve matematiksel ifade becerilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynar.

Okullarda “Okulda Pentalitha” ve okul sonrası oyun gruplarında “Tamamlayıcı Pentalitha” programlarında uygulanan matematik oyunları 1 Kasım’dan itibaren ziyaretçi öğrenci grupları ve onlara eşlik eden öğretmenler için özel olarak tasarlanmış atölyeler biçiminde Nesin Matematik Köyü’nde de yer alacak.

Bu atölyeler sayesinde
- Öğrencilerde oyunlardan ve diğer günlük hayat durumlarından matematiksel çıkarımlar yapılabildiğine dair bir farkındalık yaratmayı
- Öğrencileri farklı analiz, soyutlama ve genelleme yöntemleriyle tanıştırmayı
- Öğrencilerin genel matematik ve bilim meraklarını geliştirmeyi ve
- Öğretmenlerin oyunların eğitiminde yaratıcılığı nasıl geliştirebildiğini deneyimlemelerini amaçlıyoruz.

Kontenjan: 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinden oluşan (farklı sınıflardan öğrenciler bir arada katılabilirler) en fazla 40 öğrenci. Eşlik eden öğretmenler atölyelere katılabilirler.

Süre: 2 saat veya iki atölye ayrı günlerde olmak üzere 2+2=4 saat.

Ücret: Program iki şekilde gerçekleştirilebilir.
1. Nesin Matematik Köyü'nün düzenlediği günübirlik ya da konaklamalı programlara katılıyorsanız ve ek olarak bu programdan da faydalanmak istiyorsanız, oyun atölyeleri mevcut programınıza eklenecektir. Bu durumda 2 saatlik atölye ücreti kişi başı 25 TL, 4 saaatlik atölye ücreti kişi başı 50 TL'dir.
2. Yalnızca oyun programına katılmak isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki örnek program için kişi başı ödeme devlet okulları için 80 TL, özel okullar için 90 TL'dir.

Başvuru: Nesin Matematik Köy’ü gezinizde öğrencileriniz ve öğretmenleriniz için matematik oyunları atölyesi düzenlenmesini istiyorsanız başvuru ve planlama için aslicankorkmaz@nesinvakfi.org ile iletişime geçebilirsiniz.

Örnek program:
10:30: Köy'e geliş
10:30-11:00: Çay ve kek ikramı
11:00-13:00: Oyun atölyesi
13:00-14:00: Öğle yemeği
14:30: Köy'den ayrılış